Kilka ogólnych porad o wizycie u stomatologa - Dobry stomatolog

Gabinet dentystyczny Ruda Śląska

Denyofobia - metoda leczenia

Sedacja wziewna podtlenkiem azotu określana jest jako stan fizycznego odprężenia, przyjemnego oszołomienia, oderwania od rzeczywistości przy jednoczesnym zachowan

Kilka ogólnych porad o wizycie u stomatologa - Dobry stomatolog Gabinet dentystyczny Ruda Śląska
iu u pacjenta podstawowych odruchów i świadomości. Podczas sedacji bardzo duże znaczenie szczególnie u dzieci mają sugestie hipnotyczne. Opowiadając małemu pacjentowi, że podczas zabiegu znajduje się w bajkowym królestwie, kosmosie lub innym wymarzonym przez niego miejscu wykorzystujemy w pełni działanie podtlenku azotu. Opierając się na samym farmakologicznym działaniu podtlenku bez sugestii hipnotycznych jego skuteczność może być niewielka. Skuteczność sedacji wziewnej wynosi około 80% i zależna jest od kilku czynników, takich jak doświadczenie lekarza, podatność pacjenta na tę metodę uspokojenia, wiek i konstytucja psychofizyczna pacjenta. Kwalifikacja pacjentów do sedacji wziewnej opiera się na wskazaniach i przeciwwskazaniach do jej stosowania. Metoda ta posiada wiele wskazań do których należy silny lęk przed leczeniem stomatologicznym, silny lęk przed iniekcjami, nadmierny odruch wymiotny, nadpobudliwość nerwowa, konieczność wykonywania długich i nieprzyjemnych zabiegów. Poza tym sedacja wziewna powinna być metodą z wyboru u pacjentów z astmą, padaczką, chorobami serca, nadciśnieniem krwi czy hemofilią.

Źródło: https://pl.wikipedia.org/wiki/Dentofobia


Troszcz się o swoje zęby

Nasze zęby są bardzo cenną rzeczą, więc należy o nie wyjątkowo dokładnie dbać. Nie chcielibyśmy w końcu zmagać się z ich bólem, koniecznością usunięcia lub naprawy czy też na przykład mało estetycznymi przebarwieniami. Z tego powodu potrzeba nam czegoś więcej niż standardowe mycie zębów czy ograniczenie spożywania słodyczy.


O prawach pacjenta – dentysta


Wizyta u stomatologa na ogół przebiega bez żadnych problemów i komplikacji. Co jednak zrobić, jeśli takowe wystąpią? Jak dochodzić swoich praw? Na te pytania postaramy się odpowiedzieć w naszym dzisiejszym artykule na ten temat. Każdy pacjent ma prawo do dochodzenia odszkodowania w każdej z dziedzin medycyny. Stomatologia nie jest tu absolutnie żadnym wyjątkiem. Trzeba mieć na uwadze to, że po prostu warto zainteresować się swoimi prawami – prawami pacjenta. Pomoże w tym chociażby rzecznik praw pacjenta, którego zadaniem jest fachowe doradztwo w takich właśnie kwestiach. To właśnie do tej instytucji warto zwrócić się od razu o pomoc!

Czy lekarze mogą popełniać błędy, a jeśli tak, to co im za to grozi? W tym tekście postaramy się odpowiedzieć na to i jeszcze na kilka innych pytań. Lekarze oczywiście popełniają błędy. Jeżeli nie wynikają one z ich złej woli, z nieodpowiedniego traktowania pacjenta to jest to kwestia zupełnie inna niż działanie celowe. Niestety polska służba zdrowia od lat boryka się z problemem braku personelu, a co za tym idzie dużego obłożenia lekarzy. Wyjątkiem jest tu na przykład stomatologia – ale tylko z tego względu, że tutaj bardzo rozwinęła się ilość gabinetów prywatnych. Stomatologia będzie potrzebna nie tylko jako uzupełnienie wizyt publicznych, ale także jako fachowa rada i doświadczenie. Popełnienie błędu przez lekarza może wiązać się z konsekwencjami prawnymi, jeżeli zostanie skierowany przeciwko niemu odpowiedni akt oskarżenia.