Nie ma powodów do niepokoju - nie bój się stomatologa - Dobry stomatolog

Dobry stomatolog Gliwice

O mostach kompozytowych

System mostów kompozytowych ? metoda stosowana w stomatologii, opracowana przez Cezarego Turostowskiego, przy współpracy z Katedrą Ortodoncji Pomorskiej

Nie ma powodów do niepokoju - nie bój się stomatologa - Dobry stomatolog Dobry stomatolog Gliwice
Akademii Medycznej w Szczecinie.

Pierwsze mosty wykonane zostały w Katedrze Ortodoncji i Ortopedii Szczękowej Pomorskiej Akademii Medycznej w 1992 roku. Początkowo traktowane jako tymczasowe rozwiązanie, po siedmiu latach, w wyniku postępów badań nad mostami uzupełnienia te zaczęto traktować jako docelowe.

Mosty początkowo wykonywano u pacjentów leczonych ortodontyczne z wrodzonym brakiem siekaczy bocznych górnych (dwójek). W późniejszych latach zaczęto uzupełniać także inne zęby, zwłaszcza przedtrzonowce. W części przypadków wzbogacano most kompozytowy o licówkę lub wydmuszkę porcelanową co spowodowało zwiększenie atrakcyjności mostu. Z czasem metoda ta znalazła także pozytywne zastosowanie wśród osób starszych.

Różne metody wykonania mostów określono wspólną nazwą SMK systemu mostów kompozytowych1.

Zwieńczeniem badań była praca doktorska napisana w czerwcu 1999 roku przez Cezarego Turostowskiego pt. "Mosty kompozytowe konstrukcji własnej stosowane w odbudowie górnych bocznych siekaczy". Patronat nad pracą objęła Prof.dr hab. Irena Karłowska.

W roku 2003 zostały zorganizowane liczne cykliczne kursy2 dla zainteresowanych lekarzy, a także warsztaty w akademickich, ortodontycznych ośrodkach dydaktycznych w całej Polsce.

Źródło: https://pl.wikipedia.org/wiki/System_most%C3%B3w_kompozytowych


Rozbudowane kliniki stomatologiczne

Specjalistyczne kliniki stomatologiczne zapewniają dostęp do najnowszych zabiegów wykonywanych na zębach pacjentów posiadających różnego rodzaju problemy z uzębieniem. Takie w pełni fachowe kliniki stomatologiczne są dostosowane do potrzeb wszystkich pacjentów, którzy decydują się na korzystanie z ich usług. Są one na tyle rozbudowane, że może z nich w jednym momencie korzystać bardzo wiele osób w praktycznie każdym wieku. Poza tym mogą one w razie potrzeby na dłużej pozostawać na terenie ośrodka i dochodzić do siebie po jakimś trudniejszym zabiegu. Wszystko to sprawia, że są w nich przeprowadzane zabiegi w pełni płatne, jak i wykonywane na zasadach kontraktu z Narodowym Funduszem Zdrowia.

W klinikach implantologii wykonywane są różnego rodzaje zabiegi. Polegają one na wstawianiu sztucznych zębów, poprawianiu funkcjonowania całej szczęki zębowej i naprawie wstawionych już wcześniej protez zębowych. Jednymi z najprostszych zabiegów są zabiegi pozwalające na samo wstawienie mostów zębowych. Bardzo pomagają one tym osobom, które nie mogą korzystać z naturalnych zębów. Podobnie jest w przypadku wstawiania protez zębowych, które są wcześniej wykonywane na zamówienie. Poziom codziennego życia osób, które skorzystały z protez zębowych znacznie się zwiększa co pozwala im na czerpanie przyjemności ze spożywania posiłków. Z takimi intencjami do kliniki implantologii przyjeżdżają osoby chcące skorzystać z zabiegu wstawiania implantów zębowych.


Z jakich narzędzi korzystają dentyści?


W medycynie, w każdej jej dziedzinie, bardzo ważne są narzędzia używane przez lekarzy. Niektóre służą do diagnozowania chorób, inne do wykonywania zabiegów. Niezależnie jednak od ich zastosowania wszystkie powinny być sprawne oraz sterylne, żeby wykluczyć ryzyko zakażenia. Higiena w każdym gabinecie lekarskim jest ważnym czynnikiem. To samo dotyczy narzędzi stosowanych w stomatologii, również powinny być sterylne, a jeśli są elektroniczne ich stan techniczny musi być regularnie sprawdzany. Jest to niezwykle istotne dla zdrowia pacjenta. Najczęściej używanymi narzędziami w dentystyce są lusterka oraz pincety stomatologiczne, a także różnego rodzaju wiertła. Na przestrzeni lat narzędzia stomatologiczne się zmieniały na coraz bardziej precyzyjne.